Salı, 19 Ocak 2021 - 01(Jan) 19 2021

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

 

1399

 

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

 

دریاچه ارومیه

 

 


 

تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب1399
Yazdır e-Posta tarafından yazıldı. - Kategori: اخبار ویژه - - شناسه: 2739

 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه پس از دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه روند نگارش متن توافق «بسیار وقت گیر» خواهد بود، گفت: توافق کردیم که هر قدر کار کارشناسی یا در سطح مدیران سیاسی و وزیران زمان نیاز باشد، برای این موضوع اختصاص دهیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل ازایرنا، دیدار ظریف و کری عصر دوشنبه به وقت محلی با حضور هیأت بلند پایه ای از وزارت امور خارجه آمریکا و تیم مذاکره کنندگان هسته ای کشورمان از جمله سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی معاونان ظریف ،وندی شرمن معاون کری و همچنین غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل برگزار شد.
دیدار ظریف و کری که بیش از 100 دقیقه بطول کشید در اقامتگاه سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل برگزار شد.

آمریکا تاکید کرد که بر تعهدات بین المللی پایبند است

ظریف پس از این دیدار در یک نشست مطبوعاتی با خبرنگاران اظهار داشت: در این جلسه ما در مورد نحوه ادامه کار صحبت هایی داشتیم و نگرانی خود را نسبت به بحث های مطرح شده در داخل آمریکا به ایشان منتقل کردیم که وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر تأکید کرد آمریکا بر تعهدات بین المللی خود فارغ از مشکلات داخلی خود پایبند خواهد بود.
وزیر امور خارجه افزود: در نهایت قرار شد از همین هفته با جدیت، ایران و 1+5 نگارش توافق نامه نهایی را شروع کنند و این کار در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت.

 
نگارش متن توافق از فردا در نیویورک

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه کار نگارش توافق نامه بسیار وقت گیر خواهد بود، گفت: توافق کردیم تمام وقت لازم برای هر میزان کار کارشناسی، در سطح وزرا و مدیران سیاسی و کارشناسان درجهت ادامه کار را اختصاص دهیم.

ظریف افزود: طبق برنامه از پیش تعیین شده قرار است پس از دو روز اول اجلاس ان. پی. تی که وزرا و سیاستمداران کشورها بر روی اجلاس بین المللی بازنگری معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته ای متمرکز هستند، از روز چهارشنبه با ورود مدیران ارشد دیگر کشور های مذاکره کننده، کار بر روی نگارش متن نهایی توافق ادامه یابد.
مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران تصریح کرد: در این دیدار قرار شد با جدیت از همین هفته ما و پنج بعلاوه یک، ادامه نگرش متن را شروع کنیم و این کار را هفته آینده هم ادامه دهیم تا متن نهایی حاصل شود.
 وزیر امور خارجه درباره واکنش هیات آمریکایی به مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره توافق احتمالی با ایران و نیز پیگیری آن در نشست های کنگره گفت: آنچه که ما از دولت آمریکا و سایر دولت ها توقع داریم، این است که به تعهدات بین المللی خود پایبند باشند.

ظریف تصریح کرد: یک بار دیگر آقای کری تکرار کرد که اگر به توافق برسیم، آمریکا بخش مربوط به خودش را از توافق اجرا خواهد کرد؛ البته مقررات داخلی دارند که مسوولیت خود آنهاست که پیگیری کنند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سووال که آیا مذاکرات ایران و 1+5 در سطح کارشناسی یا معاونان وزیران از هنگام ورود هیات ایرانی به نیویورک آغاز شده است یا خیر؟ گفت: روز دوشنبه افتتاحیه کنفرانس بین المللی بازنگری معاهده ان. پی .تی و همه هیات ها تمرکزشان بر آن بود و علاوه بر آن هنوز همکاران مدیران سیاسی از کشور ها وارد نیویورک نشده اند.

وی افزود: قرار ما این بود که مذاکرات بعد از دو روز اول اجلاس آغاز شود چون بخش عمده فشار کاری اجلاس ان پی تی در سطح مدیران سیاسی است و اجلاس بازنگری معاهده تا نزدیک به یک ماه ادامه پیدا خواهد کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از آنجا که در دو تا سه روز نخست کنفرانس بازنگری ان پی تی، زمان سخنرانی های وزیران خارجه کشورها و بحث های سیاسی اجلاس است، قرار ما بر این بود که مذاکرات هسته ای آغاز نشود تا بتوانیم بر روی کنفرانس ان. پی. تی متمرکز شویم و از روز چهارشنبه مذاکرات را دوستان ما آغاز خواهند کرد.

 
توضیح ظریف درباره حضور کری در اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل

به گزارش خبرنگار ایرنا از نیویورک، ظریف در پاسخ به سوال دیگری که علت حضور جان کری در محل اقامت وزیر خارجه ایران را جویا شد، گفت: ما از ابتدا با طرف های مذاکره قرارمان این بوده است که یک نوبت ما مهمان آنها باشیم و یکبار آنها مهمان ما.
رییس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: معمولا این کار را در ژنو، لوزان و در وین نیز انجام می دادیم، یعنی یکبار محل مذاکرات را ما تعیین می کردیم و یکبار هم محل مذاکرات را طرف مقابل تعیین می کرد و این بار نوبت طرف آمریکایی بود که به محل ما بیاید و محل مذاکرات را ما انتخاب کنیم و با توجه به اینکه بنده در اقامتگاه سفیر ایران اقامت دارم، از این محل استفاده کردیم کما اینکه نوبت قبل ما به هتل اقامت آنها رفتیم و دفعه ما قبل آن، آنها آمد ند، این روشی بود که ما تا به حال ادامه داده ایم و اتفاق جدیدی نیفتاده است.

 
سلاح هسته ای تهدیدی ضد بشریت است
وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این مصاحبه درباره سخنانش در افتتاحیه کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان.پی.تی) که از موضع ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد، ایراد شد، گفت: ما در نشست مجمع از سوی جنبش عدم تعهد سخنرانی کردیم و مهم این است که مواضع ایران با مواضع جنبش در این موضوع کاملاً یکی است.
وی افزود: ما در این نشست از طرف همه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد اعلام کردیم که بزرگترین اولویت ما خلع سلاح هسته ای و این خود بزرگترین اولویت جمهوری اسلامی ایران است.
ظریف به مخالفت اصولی جمهوری اسلامی ایران به هرگونه سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته ای اشاره کرد و گفت: به عنوان کشوری که در بالا ترین سطح یعنی مقام معظم رهبری، سلاح هسته ای و هرنوع سلاح کشتار جمعی را حرام می دانند، به عنوان رییس جنبش عدم تعهد همین موضع را اعلام کردیم که سلاح های هسته ای تهدیدی ضد بشریت است و استفاده از سلاح هسته ای جنایت علیه بشریت محسوب می شود.
وی درباره موضوع مهم خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای نیز گفت: در مورد خاورمیانه نیز معتقدیم، بزرگترین تهدید برای نظام عدم اشاعه، رژیم صهیونیستی است و عین همین دیدگاه را نیز جنبش عدم تعهد دارد و من این فرصت را داشتم که از سوی این جنبش همین موضع را اعلام کنم.

 رژیم صهیونیستی، بزرگترین تهدید جهان؛ موضع 120 کشور عدم تعهد

وزیر امور خارجه کشورمان در این باره افزود: این واقعیت که رژیم صهیونیستی عضو ان. پی. تی و هیچ معاهده مربوط به سلاح هسته ای نیست و در واقع دارای توانمندی هسته ای است، بزرگترین تهدید برای منطقه و جهان است.
وی تاکید کرد: جامعه بین المللی باید توجه کند که این موضع 120 کشور عضو عدم تعهد است، یعنی آنچه که جامعه بین المللی نگران است، نگرانی از برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی است.
ظریف به سخنان خود به عنوان بیانیه جنبش عدم تعهد در افتتاحیه نشست امسال کنفرانس بازنگری ان. پی. تی اشاره کرد و گفت: نکته دیگر این است که کشور های عدم تعهد دسترسی به انرژی صلح آمیز هسته ای و از جمله چرخه سوخت و ادامه سیاست های خود در دستیابی به سوخت هسته ای برای مصارف صلح آمیز را حق همه کشور ها می دانند که باید محترم شمرده شود.
وی با بیان اینکه ما همواره بر این موضع تاکید داشته ایم، گفت: از نظر جامعه بین المللی حقوق ما مشخص است، فقط ما باید برای رعایت این حقوقمان، موانع و مزاحمت ها را رفع کنیم که ان شا ء الله در مذاکرات این کار را خواهیم کرد.

-_-

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
2021-01-19 - 1386