Perşembe, 13 Ağustos 2020 - 08(Aug) 13 2020

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب
Yazdır e-Posta tarafından yazıldı. - Kategori: اخبار ویژه - - شناسه: 18289


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: ما ویژگی‌های خاص اجتماعی داریم و مردم ما تحمل بیکاری ندارند و هر کجا کار باشد، آنجا مهاجرت می‌کنند و در نتیجه در 50 سال گذشته جزو مناطق مهاجرفرست بودیم.

 

داوود بهبودی اظهار داشت: در استان 3 میلیون و 909 هزار نفر زندگی می‌کنند که یک‌میلیون و 228 هزار نفر شاغل بوده و نرخ بیکاری در استان 10.7 درصد بوده که نسبت به میانگین کشوری که 12.1 درصد است، پایین‌تر است.

مردم آذربایجان اهل کار هستند و تحمل بیکاری را ندارند

وی، تعداد بیکاران استان آذربایجان‌شرقی را 150 هزار نفر اعلام کرد و گفت: آذری‌ها ویژگی‌های خاص اجتماعی خود را دارند و اهل کار و فعالیت بوده و تحمل بیکاری را ندارند؛ بنابراین اگر در شهر و دیار خود فرصت شغلی مناسب نباشد به هر کجا که کار باشد، مهاجرت می‌کنند و در نتیجه در 50 سال گذشته جزو مناطق مهاجرفرست بودیم.

مهاجرت  نخبگان، سرمایه‌گذاران و متخصصان

بهبودی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی آذری‌ها خوداتکایی و درون‌گرا بودن آنان است، خاطرنشان کرد:نرخ بیکاری به این دلایل همیشه پایین‌تر از نرخ کشوری است و این امر لزوماً ناشی از این نبوده که خیلی شکوفایی اقتصادی داشته‎ایم و کار خاصی انجام داده‌ایم.

وی تصریح کرد: مردم آذربایجان تحمل بیکاری ندارند؛ اگر کار شد در روستا، شهر و استان خود کار می‌کنند و اگر نشد به هر جای ایران که فرصت شغلی باشد، مهاجرت می‌کنند.

بهبودی ادامه داد: در واکاوی بحث مهاجرت شاهد آن هستیم که برخلاف برداشت اولیه که مهاجرت به نیروی کار معمولی منتسب می‎شود، ابتدا بخشی از نخبگان، سرمایه‌گذاران و متخصصان از این استان مهاجرت می‌کنند و این امر موجب می‌شود که هم تراز کیفی نیروی انسانی و هم میزان سرمایه‎گذاری و اشتغال‌زایی در استان پایین بیاید.

کاهش سهم آذربایجان شرقی در اقتصاد کشور

وی با بیان اینکه حلقه اول مهاجرت در استان آذربایجان‌شرقی فعالان اقتصادی، نخبگان و کارآفرینان هستند نه کارگران، اظهار داشت: سهم اقتصادی آذربایجان‌شرقی از 6 درصد به چهار درصد و سهم جمعیتی استان به پنج درصد رسیده است.

بهبودی اضافه کرد: معمولاً سرمایه‎گذاران و فعالان اقتصادی در محیط‌هایی که زیاد دیده شوند یا به عبارتی دیگر توسط افکار عمومی رصد و تابلو شوند، نمی‌توانند به راحتی فعالیت کنند و معمولاً مهاجرت را انتخاب کرده و به استان‌های بزرگتر می‌روند.

این اقتصاددان با بیان اینکه این پدیده اتفاقی جهانی است، اذعان داشت: مهاجرت از شهرهای کوچک‌تر به بزرگ‌تر و از کشورهای کمتر توسعه یافته به کشورهای توسعه یافته مقوله مشترک است، ولی با وقوع مهاجرت، نخبگان جای خود را به نیروهای ساده می‌دهند و علاوه بر خروج نیروی انسانی خروج سرمایه هم روی می‎دهد و جریان انباشت سرمایه کند می‎شود که بی‌تردید این امر در توسعه و پیشرفت آن منطقه اثرگذار است.

 مقوله عدم چسبندگی به زمین در آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در ادامه به مقوله چسبندگی مردمان برخی از استان‌ها اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از دلایل بالا بودن نرخ مهاجرت در برخی استان‌ها از جمله آذربایجان‌شرقی مقوله عدم چسبندگی به زمین است.

این مسوول تاکید کرد: مردم برخی از استان‌ها با وجود بالا بودن نرخ بیکاری‌شان همچنان در استان و شهر خود باقی‌مانده و زندگی در فقر و بیکاری را ادامه می‌دهند، به عبارتی چسبندگی بالایی دارند ولی مردم برخی استان‌ها از جمله آذربایجان‌شرقی به دلیل دارا بودن حس کار و فعالیت و غیرت اقتصادی و اجتماعی چسبندگی زیادی به موطن‌شان ندارند و اگر شرایط کار در استان خود را نداشته باشند، مهاجرت می‌کنند.

وی بار دیگر تاکید کرد: در استان آذربایجان‌شرقی چالش‌های خاصی هم داریم که بخشی مربوط به ترکیب نیروی انسانی و ترکیب مشاغل ما بوده و یکی از عارضه‌های اقتصادی ما پدیده مهاجرت است که اول در قشر کارآفرین و متخصص اتفاق می‌افتد بعد به دنبال آن در بدنه نیروی انسانی معمولی رخ می‌ده،د یعنی در مرحله اول فرصت‌های شغلی و توانمندی‌ها را با خود می‌برد و بعد نیروی انسانی معمولی را.

درآمد سرانه در آذربایجان‌شرقی 70 درصد کشور است

بهبودی خاطرنشان کرد: تداوم این روند در بلندمدت سبب شده درآمد سرانه در آذربایجان‌شرقی 70 درصد کشور باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: آنچه که مهم است بازیابی جایگاه استان و رسیدن به سطح قابل قبول برای مردم شریف مستلزم تلاش و اهتمام بیشتر است، به نحوی که با مدیریت انگاره‎ها و اصلاح باور و تغییر نگرش کارآفرینان، سرمایه‎گذاران، نخبگان و متخصصان آنها را به ماندن در استان ترغیب کرد.

این اقتصاددان ابراز داشت: البته دستیابی به این مهم مستلزم اقداماتی در جهت بهبود فضای کسب و کار، اصلاح افکار عمومی، توسعه ظرفیت‎های اجتماعی و تقویت اعتماد و انسجام اجتماعی است که این دو گروه اقدام اساسی ابتدا می‎تواند به توقف جریان مهاجرت و سپس معکوس شدن آن بیانجامد.

وی افزود: در تداوم این جریان باید جاذبه‎های استان بتواند ارزش‌آفرینان و سرمایه‎گذاران را از خارج از استان و حتی خارج از کشور به استان آذربایجان‎شرقی بکشاند و با شکل‎دهی فرصت‎های شغلی نوین و مدرن، درآمد سرانه و رفاه استان را به میانگین کشوری و فراتر از آن ارتقاء دهد.

بهبودی اذعان داشت: مهمترین و کلیدی‎ترین نکته در این خصوص، باور مشترک و عزم جزم عمومی در تمام سطوح مدیریت کلان و عالی، مدیران میانی، کارشناسان، نهادهای مدنی و سازمان‎های مردم‎نهاد و حتی مردم عادی شهر و روستا است.

-_-

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فردا پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۹۸ پایان می...

آی خبر © Aynews.ir 2007-2020
2020-08-13 - 1386