Pazartesi, 18 Kasım 2019 - 11(Nov) 18 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب
Yazdır e-Posta tarafından yazıldı. - Kategori: دریاچه ارومیه - - شناسه: 3526

دریاچه ارومیه نفسهایش به شماره افتاده، در هر صورت با اینکه دولت تدبیر و امید نخستین مصوبه خود را احیای دریاچه ارومیه در یک سال گذشته قرار داده ...


 
 و در این مدت نشان داده است که در جلوگیری از خشکی کامل بزرگترین دریاچه داخلی کشور و متوقف کردن این فاجعه زیست محیطی جدی است؛ اما اگر اقدامهای اساسی و مؤثری در این بخش صورت نگیرد، بزودی اثری از دریاچه ارومیه در نقشه ایران باقی نخواهد ماند. اگر«چی‌چست» زبان داشت چه چیزها که نمی‌گفت! شاید می‌گفت: چقدر جلسه می‌گذارید، چقدر طرح ارایه می‌دهید و سخنرانی می‌کنید؛ چقدر این دست، آن دست می‌کنید؛ نفسم بند آمد و جانم به لب رسید.
 
 آوارگی 4 میلیون نفر به دنبال خشکی دریاچه ارومیه
مجری طرح احیای دریاچه ارومیه گفت: آذربایجان‌شرقی بازنده احیای دریاچه است، زیرا احیای دریاچه در برنامه مسؤولان اجرایی جایگاهی ندارد و تصور می‌کنند ستاد احیا منبعی است برای تامین کسری بودجه برای انجام کارهای عادی!
عیسی کلانتری اظهار داشت: 93 درصد خطرات ناشی از خشکی دریاچه ارومیه متوجه آذربایجان‌شرقی و تنها هفت درصد متوجه آذربایجان غربی است و میزان آبی که از آذربایجان‌شرقی باید تامین شود هشت درصد و میزان آبی که از طرف آذربایجان‌غربی باید تامین شود 92 درصد است و با این اوصاف تلاشی که مسؤولان آذربایجان‌غربی انجام می‌دهند بیشتر است.
وی با بیان اینکه سالیانه بیش از دو میلیارد متر مکعب برداشت اضافی داشتیم که باید این جیره اضافی را به دریاچه بازگردانیم؛ متذکر شد: سال گذشته از وزارت نیرو درخواست کردیم 100میلیون متر مکعب از سد بوکان به دریاچه رهاسازی کنند، اما هنوز که هنوز است مقاومت می‌کنند و سهم دریاچه را نمی‌دهند.
مجری طرح احیای دریاچه ارومیه افزود: دریاچه ارومیه که سبب پایداری تمدن شمال‌غرب کشور است در حال نابودی است و ما تنها کشوری هستیم که 85 درصد آبهای تجدیدپذیر را برداشت کرده‌ایم.
وی یادآور شد: 50 سال پیش در حد 25 درصد منابع تجدیدپذیر را هم مصرف نمی‌کردیم، ولی امروز ریشه تمدن هفت هزار ساله را به بهانه عدم وابستگی، افزایش تولید، حفظ امنیت ملی، تامین امنیت غذایی، حفظ استقلال، اقتدار ملی و ... از بین می‌بریم.
دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه با اشاره به مصرف بالای 150درصدی منابع آبی تجدیدپذیر در خراسان رضوی و مصرف بیش از 100درصدی در استانهایی مانند اصفهان، کرمان و فارس  گفت: نمک دریاچه ارومیه شهرهای اطراف را تهدید می‌کند که اگر احیا نشود صدها میلیارد تومان باید صرف نابسامانی‌های متعدد اقتصادی و اجتماعی آن شود.
این مسؤول ابراز داشت: معضلات اجتماعی حاصل از مهاجرت یک و نیم میلیون نفر در زمان جنگ تحمیلی هنوز که هنوز است در اذهان مردم باقی است و اگر دریاچه خشک شود حدود چهار میلیون نفر مجبور می شوند خانه و کاشانه خود را رها کرده و  مهاجرت کنند و معلوم نیست این تعداد کجا باید بروند، چگونه بروند و چه مصیبتهایی به بار خواهد آمد.
کلانتری اعلام کرد: در سه ماهه آخر سال گذشته حدود 450 میلیارد تومان بودجه برای احیای دریاچه تخصیص یافت، این درحالی است که بودجه عمرانی آذربایجان‌شرقی به 300 میلیارد تومان هم نمی‌رسید.
 
  طوفانهای نمکی دریاچه ارومیه در نزدیکی تهران
رئیس کار‌گروه علمی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون حدود 90هزار حلقه چاه در داخل حوضه آبریز دریاچه طوری دریاچه را محاصره کرده‌‌اند که گویی نباید آبی به دریاچه برسد.
مسعود تجریشی اظهار داشت: ما باید به میزان 45درصد در مصرف منابع آب حوضه آبریز دریاچه صرفه‌جویی کنیم تا میزان مصرف چهار هزار و 825 میلیون متر مکعبی حال حاضر را به سه هزار و 160 میلیون متر مکعب کاهش دهیم.
وی افزود: در دو سال اخیر هشت متر از تراز دریاچه افت کرده است.
تجریشی یکی از پیامدهای خشکی دریاچه ارومیه را طوفانهای نمکی از بستر دریاچه اعلام و اضافه کرد: مناطق تحت تاثیر این طوفانها در شعاع 75 کیلومتری شهرهای تبریز، ارومیه و مهاباد و در شعاع 500 کیلومتری تا نزدیکی تهران پهنه‌ای به وجود می‌آورد که گرد و غبار داخلی مردم را دچار دردسرهای متعددی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: در سال 1402 باید با اقدامهای سازه‌ای و غیرسازه‌ای تراز دریاچه را به 1/1274 واحد برسانیم تا آرتمیا با شوری 250 میلی‌گرم در لیتر حیات یابد.
 
  شفاف‌سازی در نحوه هزینه کرد
نماینده مردم بناب در مجلس گفت: مسؤولان در نحوه هزینه کرد اعتبار دو هزار و 100 میلیارد تومانی احیای دریاچه ارومیه شفاف‌سازی کنند.
حجت‌الاسلام محمد باقری‌بنابی  به کاهش سفره‌های زیرزمینی آب و لزوم استفاده بهینه و مدیریت آب موجود اشاره و اظهار داشت: امیدواریم دولت تدبیر و امید گامهای لازم را برای مدیریت آب بردارد.
  رویه‌ها در مصرف آب تغییر کند
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: برای حل موضوع بحران آب باید رویه‌ها در مصرف آب تغییر یابد و نگاه درست برای مدیریت مصرف آب در بخش شرب و کشاورزی داشته باشیم.
رحیم میدانی، سپس تغییر اقلیم هواشناسی در سالهای گذشته را یک فرصت برای قدر دانستن ارزش آب دانست و تقویت مطالعات پایه منابع آب در کشور را از جمله تصمیمات اجرایی وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: باید در کنار آن به بحث مدیریت کیفی منابع آب و حفظ تأسیسات آبی نیز توجه شود.

خبرگزاری شهریار- وحید زینالی


کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
2019-11-18 - 1386