Pazar, 20 Ekim 2019 - 10(Oct) 20 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

image 

کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند انسان‌ها در ۵۰ هزار سال پیش زمانی که از قاره آفریقا به سوی سرزمین‌های شمالی مهاجرت کرده دچار نوعی جهش ژنتیکی بر اثر دگرگونی آب و هوا شده اند که این جهش سبب ابتلای آن‌ها به بیماری سردرد شده است.


یک پژوهش مطالعاتی نشان داده است، نوعی جهش ژنتیکی در ابتلای انسان‌های اولیه به بیماری سردرد و میگرن نقش داشته است، زیرا آن‌ها مجبور به تحمل شرایط ناشی از دگرگونی آب و هوا بوده اند.

جهش ژن (TRPM۸)، ژنی که به سرما واکنش نشان می‌دهد در ۸۸ درصد از مردم کشور سردسیر فنلاند وجود دارد، درحالی که جهش این ژن در مردم کشور گرمسیری نیجریه کمتر از پنج درصد است.

پژوهش درخصوص نقش جهش ژنتیکی در اجداد اولیه انسان‌ها و بروز بیماری سردرد و میگرن به وسیله دانشمندان موسسه ماکس پلانک در کشور آلمان انجام شده است.

ژن (TRPM۸)، سبب می‌شود افراد آب و هوای گرم و سرد را شناسایی کنند و از بدنشان محافظت به عمل آورند؛ تنوع ژنتیکی در کشور‌های قاره آفریقا بسیار کمتر از سایر نژاد‌ها و قاره هاست و این فرصت مناسبی در اختیار دانشمندان برای بررسی اثر‌های آب و هوایی بر ژنتیک انسان‌های می‌گذارد.


محققان داده‌های ژنتیکی بیش از ۱۲۰۰ نفر از کشور‌های مختلف دنیا و نیز نمونه‌های ژنتیکی از بقایای حدود ۷۹ فرد باستانی که در بازه زمانی ۳۰۰۰ تا ۸۵۰۰ سال پیش زندگی می‌کردند را در این پژوهش بررسی کرده اند.

افزون بر رنگ پوست، مو و چشمان افرادی که به مناطق شمالی کره زمین مهاجرت کردند روشن شده است، برخی معیار‌های ژنتیکی در بدن آن‌ها نیز دچار دگرگونی شده است.


همچنین پوست افراد به دلیل کمی شدت نور در مناطق شمالی کره زمین روشن شده است تا بهتر بتواند نور خورشید و ویتامین D مورد نیاز خود را جذب کند.

میگرن یکی از بیماری‌های شایع در عصر کنونی است که با علامت هایی چون سردرد، احساس خستگی، تهوع، سرگیجه، افت فشار یا بالا رفتن فشارخون، ضعف قدرت بینایی و صدای وزوز گوش همراه است.

افراد مبتلا به این اختلال معمولاً نیاز دارند به طور کامل در مکانی تاریک و بدون سرو صدا استراحت کنند تا حمله میگرن برطرف شود؛ مصرف دارو برخی مواد خوراکی، خنک نگه داشتن بدن و استراحت راهکار‌هایی برای مقابله با این مشکل است.


کارشناسان در پژوهش‌های خود دریافتند میزان ابتلا به میگرن در کشور‌های قاره آفریقا کمترین و در کشور‌های اروپایی بیشترین مقدار را دارد.

این پژوهش نشان داده است جهش ژنتیکی اقوام اولیه ساکن مناطق شمالی اروپا که در قرن‌های بعدی به قاره آمریکا و استرالیا نیز مهاجرت کرده اند در بروز این مشکل نقش داشته است.

کارشناسان هنوز راهکار قطعی برای درمان میگرن پیدا نکرده اند و معتقدند تنها خود مراقبتی، دوری از عامل‌های تشدید کننده حمله میگرن و مصرف دارو راهگشاست.


-_-

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
2019-10-20 - 1386