Çarşamba, 11 Aralık 2019 - 12(Dec) 11 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب

ریفلاکس معده یا در اصلاح عموم سوزش سر دل مشکلی است که تقریبا همه افراد حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند.

این سوزش به دلیل بازگشت اسید معده به مری است . روش های درمانی زیادی برای سوزش سر دل وجود دارد از جمله تغییر سبک غذا خوردن , ورزش های مناسب و استفاده از دارو .

سوزش سر دل اگر شما هم به این عارضه مبتلا می شوید، بدانید که تنها نیستید بیش از ۷۰ درصد از افراد مبتلابه ریفلاکس معده به مری هستند و ممکن است از درجاتی از سوزش سر دل هنگام شب رنج ببرند.

سوزش سر دل در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز اختلالات خواب و بروز خستگی در روز شود.با این حال پیشنهادهایی برای کاهش علائم این عارضه وجود دارد مصرف زودهنگام وعده شام: برای جلوگیری از سوزش سردل، حداقل سه ساعت قبل از خواب وعده شام را میل کنید تا بدن تان زمان زیادی را برای هضمغذا داشته باشد. البته پیشنهاد دیگر این است که بالافاصله بعد از صرف شام، نخوابید و چندین قدم پیاده روی کنید.

عوامل ایجاد کننده سوزش سر دل مصرف مواد غذایی کم چرب: چربی زیاد، آهسته تر از پروتئین یا کربوهیدرات از معده خارج می شود.یک شام معمولی باید حدود ۶۰۰ کالری به بدن شما برساند و میزان چربی آن تنها ۱۳ تا ۱۶ گرمباشد.علاوه بر این محدود کردن مصرف چربی خود راهی برای کنترل وزن است. چون افزایش وزن در ابتلا به سوزش سر دل نقش زیادی دارد.

داشتن استرس باعث سوزش سر دل دوری از استرس: داشتن استرس باعث سوزش معده و فهمیدن آن می شود.ممکن است دچار برگشت اسید معده به طور خفیف باشید و اصلا متوجه این برگشت اسید نباشید، ولی استرس آنرا برای شما واضح می کند.می توانید با کم کردن استرس و تغییر شیوه زندگی، از برگشت اسید معده جلوگیری کنید.

خوابیدن به سمت چپ : برای جلوگیری از سوزش سر دل در شب هنگام، به سمت چپ بخوابید چون خوابیدن به سمت راست علائم شما را بدتر می کند. از چند بالش یا کوسن برای نگه داشتن خود در این حالت در طول شب استفاده کنید.  سر خود را بالا نگه دارید: موقع خواب، ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر سر خود را بالا ببرید تا فشار کمتریبر معده وارد شود و از برگشت اسید معده به مری جلوگیری گردد. انتخاب لباس های راحت : استفاده از لباس های خیلی تنگ سوزش سر دل هنگام شب را بدتر می کند وآن هم با افزایش فشار بر روی شکم.انتخاب یک لباس سبک و گشاد در تمام طول شب برای پیشگیری از این عارضه مهم است. صرف نظر کردن از قهوه : نوشیدنی های گازدار که عامل ایجاد نفخ هستند، الکل که باعث آزاد شدن اسفنکتر می گردد، تمام نوشیدنی های حاوی کافئین (قهوه، چای، کوکاکولا)، نعناع، مرکبات و غیره باید برای جلوگیری از سوزش سر دلدر هنگام شب، کنار گذاشته شوند.در عوض برای به تعویق انداختن بازگشت اسید معده، یک لیوان بزرگ آب بنوشید.پرهیز از سیگار نیز مهم است چون ممکن است سیگار کشیدن باعث ترشح بیشتر اسید معده و شل شدن وباز ماندن اسفنگتر تحتانی مری می شود. ورزش بعد از غذا عامل سوزش سر دل دقت در انتخاب زمان ورزش: ورزش برای سلامت عمومی بدن خوب است، اما اگر بعد از غذا خوردن، ورزش کنید،علائم سوزش معده شروع شده و باعث برگشت اسید معده به مری می شود.اگر شما مستعد سوزش معده هستید، ورزش هایی مانند دراز و نشست را زیاد انجام ندهید، زیرا این ورزش هامثل لباس تنگ، باعث افزایش فشار بر شکم می شوند. جزئیات بیشتر درباره دلایل و درمان سوزش سر دل مشکلات سوزش سر دل یک فوق تخصص گوارش و کبد و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سوزش سر دل می تواند بعد از خوردن یک غذای سنگین یا در هنگام خواب برای مدت چند دقیقه یا چند ساعت احساس شود. علت این بیماری بسته نشدن دریچه ی بین مری و معده است؛ در نتیجه اسید معده به سمت مری برمی گردد، یعنی همان ترش کردن غذا و این اسید، مری را تحریک می کند و سبب درد و سوزش سر دل می شود. دکتر شهرام آگاه افزود: اگر فردی که با سوزش سرمعده مراجعه می کند سابقه ی بیماری معده و سوزش نداشته باشد و جوان باشد و نیز کاهش وزن هم نداشته باشد، نیازی به آندوسکوپی ندارد و درمان آن داروهای کاهنده اسید مانند شربت معده و رانیتیدین است، به علاوه موثرترین داروهای کاهش اسید معده امپرازول و خانواده این دارو می باشد اما برای افرادی که بیماری آنها با دارو کنترل نمی شود، آندوسکوپی انجام می شود. وی اظهار داشت: رژیم غذایی در ایجاد رفلاکس و سوزش سر معده تاثیرگذار است چون چربی، فلفل، ادویه جات تند، نمک فراوان، ترشیجات، انواع مختلف سس ها و میوه جات اسیدی مانند پرتغال یا مرکبات ترش نمونه هایی از مواردی است که افرادی که این بیماری را دارند، باید از خوردن آنها اجتناب کنند، همچنین پرخوری، سیگار کشیدن و مصرف الکل از دیگر علل این بیماری می باشد. 

افرادی که از این بیماری رنج می برند بهتر است شام را زود و سبک میل کنند و به افرادی که به هر دلیلی نمی خواهند دارو مصرف کنند، جراحی توصیه می شود. همچنین مصرف میوه های قلیایی مانند سیب و موز که باعث کاهش اسید معده می شود را توصیه می کنیم. آوای سلامت و عصر ایران


-_-

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
2019-12-11 - 1386