Cuma, 15 Kasım 2019 - 11(Nov) 15 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب
Yazdır e-Posta tarafından yazıldı. - Kategori: یادداشت - - شناسه: 1177

آي نيوز- ميراعتماد عمادي، مديرکل اداره روابط عمومي و امور بين الملل شهرداري تبريز - در يک نگاه کلي مي توان گفت موضوع «آموزش» آنجا مطرح مي شود که در درجه نخست «ناآگاهي» از يک امر خاص برقرار باشد و در وهله دوم و با رفع اين بي‌اطلاعي، لزوم «تخصص‌يابي» در همان مورد بارز گردد.

براي روشن شدن موضوع ذکر مثالي خالي از لطف نيست. فرض کنيد فردي که هيچ مهارتي در «شنا کردن» ندارد با برخورداري از آموزش هاي اوليه خواهد توانست تا حدودي خود را بر روي آب نگهدارد اما لازمه مهارت شناگري حضور در آموزش هاي مستمر و تخصصي است و در غير اينصورت عواقب آن تلخ و ناگوار خواهد بود؛ شهرنشيني نيز بحث مشابهي با اين موضوع دارد. زندگي در «شهر» نيازمند بايسته هايي است که عدم تحقق آن باعث تسري ناهنجاري هاي فکري و فرهنگي در کليت جامعه خواهد شد. اين امر به هيچ عنوان به معني غرور و تفاخر «شهري بودن» نيست بلکه با نگاهي به تاريخ معاصر مي توان دريافت که «شهر» محل تجلي تحولات اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي جهان است. همين امر است که موضوع شهرنشيني را فراتر از زيستن رايج و بداهه که به عنوان «تخصص » مطرح مي سازد.

کلانشهر تبريز امروز با قرار گرفتن در نقطه عطف تاريخ عمراني و اجتماعي خود نيازمند برخورداري از چنين تخصص هايي است. نکته مهمي که در اين بين بايد بر آن توجه داشت، پرهيز از برخي تعصبات بيجا است. نگوييم که «تبريز به عنوان شهر اولين ها، چه نيازي به آموزش شهروندي دارد؟» چراکه آموزش شهروندي يک الزام جهاني است که در پيشرفته ترين کشورهاي جهان نيز مورد توجه قرار مي گيرد. نگارنده نيز در کنار ساير شهروندان خود را نيازمند برخورداري از اين آموزش ها مي داند. بايد قبول کنيم که «اولين ها»ي تبريز –که صد البته هر يک به نوبه خود ارزشمند بوده و مايه مباهات است - به خودي خود نمي توانند منجر به استمرار شاخص هاي توسعه شهري شوند. شعار «تبريز؛ شهر اولين ها» بايد يک عنصر محرک و مشوق باشد، نه عاملي که انگيزه حرکت و پيشرفت تبريز و تبريزي را اشباع کند.از سوي ديگر «آموزش شهروندي» بحثي متفاوت از آموزش هاي کلاسيک است. مواد آموزشي آن ارتباط منسجم و مداوم با يکديگر داشته و همه شئونات زندگي شهروندي را در بر گرفته است. از اين رو موضوعات آموزشي، به صورت مستمر مورد «آزمون» قرار مي گيرند. همين آموزش و آزمون مستمر است که ضريب هزينه و حساسيت اين موضوع را به صورت چشمگيري افزايش مي دهد.
در اين بين ورود پديده هاي جديد در بخش هاي مختلف حمل‌و‌نقل و خدمات، مبتني بر فن آوري هاي روز جهان عامل ديگري است که نياز به توسعه آموزش هاي شهروندي را بيشتر مي کند. قطار شهري به عنوان بزرگ ترين سازه اجتماعي کلانشهر تبريز که در آينده اي نزديک به بهره برداري مي رسد، نماد چشمگير اين فن آوري است. پديده اي که جايگاه آن فراتر از يک وسيله حمل و نقل ساده بوده و بر موضوعات اجتماعي تبريز، تاثير چشمگير دارد. نحوه استفاده احترام به حقوق افراد و رعايت مسايل ايمني، از سرفصل هاي مهمي است که هر يک با داشتن ريزموضوعات حساس، در صورت عدم توجه لازم مي توانند حادثه ساز باشد.
اين آموزش ها در موضوعات پسماند، دفع و بازيافت زباله به گونه اي ديگر مطرح است. در حالي که روزانه در تبريز بيش از 1200 تن زباله توليد مي شود، سيستم هاي بازيافت و پسماند هر قدر نيز پيشرفته و مجهز باشد، بدون توجه خانواده ها به موضوع کاهش زباله توليدي و تفکيک آن فاقد خروجي اثرگذار بر محيط زيست شهري خواهند بود.
اين دو موضوع (قطار شهري و سيستم هاي بازيافت) به عنوان دو نمونه مهم لزوم ارايه آموزشي هاي شهروندي را متذکر مي سازد. بديهي است که تبيين کليه رئوس آموشي در موضوعات شهروندي مجالي مفصل مي طلبد.
تفاوت ديگر آموزش شهروندي با آموزش هاي کلاسيک در انتفاع دو طرفه آن است. برخورداري شهروندان از آموزش هاي تخصصي شهرنشيني، مديريت شهري را نسبت به اجرا و بازرسي مستمر از نحوه خدمات شهري، ترغيب کرده و با کيفي سازي آموزش ها و اجراي دقيق آن بديهي است که انتظار شهروندان نيز از مديران شهري افزايش خواهد يافت. همين موازنه مفيد و کارساز است که مي تواند موجبات توسعه و پيشرفت بيش از پيش را فراهم کند.


-_-


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
2019-11-15 - 1386