Cuma, 06 Aralık 2019 - 12(Dec) 06 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب
Yazdır e-Posta tarafından yazıldı. - Kategori: یادداشت - - شناسه: 106

آی نیوز: حسين طلا رئيس هيئت نظارت بر انتخابات شوراهاي تهران آخرين جزئيات روند تاييد صلاحيت داوطلبان انتخابات شوراها و برگزاري اين انتخابات را تشريح کرد.
 "حسين طلا" متولد سال 1348 و داراي دکتري پزشکي است؛ در کارنامه سياسي طلا ریاست دانشکده حفاظت و بهداشت کار، عضويت در شورای عالی حفاظت فنی، معاون استاندار و فرماندار تهران و فرماندار نمونه کشوری، سرپرست دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات تهران بزرگ در شورای نگهبان، مشاور معاون اجرایی شورای نگهبان، جانشین معاون سیاسی نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه ثارا...، رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت دخانیات ایران، مشاور وزیر کار و امور اجتماعی و مدیر کل حراست ديده مي‌شود.

طلا هم اکنون نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و رئيس هيئت نظارت بر انتخابات  شوراهاي تهران است.

روز گذشته ثبت‌نام از داوطلبان چهارمين دوره شوراهاي اسلامي شهر  و روستا به پايان رسيد و اين مسئله بهانه‌اي شد تا حسين طلا را دعوت کنيم و از وي بخواهيم تا روند تاييد صلاحيت‌هاي داوطلبان انتخابات شوراها و سوالاتي که ممکن است در زمينه‌هاي مختلف براي داوطلبان و يا مردم پيش بيايد را از وي بپرسيم.

مشروح گفتگوي وي به شرح زير است:

باشگاه خبرنگاران:آقاي دکتر لطفا بفرماييد که وظايف هيئت‌هاي نظارت برانتخابات چيست؟

طلا: 24 خرداد ماه يک انتخابات مهم داريم و يک انتخابات ديگر که بيشتر محلي و خدماتي است و انتخابات بزرگ و سياسي ما انتخابات رياست جمهوري است و گره خوردن آن به انتخابات رياست جمهوري شايد مقداري اين انتخابات را به سمت و سوي سياسي پيش ببرد.

اين انتخابات يک مجري و دو ناظر دارد؛ ناظران انتخابات رياست جمهوري از جانب شوراي نگهبان منصوب مي‌شوند که در بعضي از حوزه‌ها نيز همراه با آن‌ انتخابات ميان دوره‌اي مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري برگزار خواهد شد و ناظران انتخابات شوراها نيز از طرف مجلس شوراي اسلامي منصوب مي‌شوند.

باشگاه خبرنگاران: پس مي‌توان گفت که مجري وزارت کشور و ناظر همان شوراي نگهبان است؟

طلا: مجري انتخابات مردم هستند و وزارت کشور نيز پشتيباني کننده است.

باشگاه خبرنگاران: تاييد صلاحيت داوطلبان از چه زماني آغاز مي‌شود و معيارهاي مورد نظر براي اين تاييد صلاحيت‌ها چه چيزهايي است؟

طلا: از امروز به مدت 10 روز دستگاه‌هاي متولي بررسي يعني وزارت اطلاعات، نيروي انتظامي،‌ ثبت‌احوال، دادستاني و دادسراها نسبت به بررسي سوابق افراد اقدام مي‌کنند و ظرف ده روز نظرات خود را به مجموعه‌هاي اجرايي اعلام مي‌کنند و به مدت 7 روز هيئت‌اجرايي در بخش‌ها براي داوطلبان روستا و در شهرها براي داوطلبان کرسي‌هاي شهرها   بررسي  صلاحيت را آغاز مي‌کنند و بعد از 7 روز نتايج بررسي را به هيئت‌هاي نظارت شهرستان و بخش اعلام مي‌کنند.

به استناد ماده 48 قانون هيئت‌هاي نظارت تاييد صلاحيت شدگان را مورد بررسي قرار مي‌دهد و اين به اين معنا است که  داوطلباني که صلاحيت آنان در هيئت اجرا رد شده است در اين مرحله  مورد بررسي قرار نمي‌گيرد و فقط تاييد شدگان مجدد مورد برررسي قرار مي‌گيرند که آن هم به مدت  7روز است و بعد از آن به مدت يک روز نتايج به داوطلبان اعلام ‌مي‌شود؛ داوطلباني که رد صلاحيت شده باشند و اعتراض  داشته باشند به نوعي اعتراض خود را به هيئت‌هاي نظارت و يا مي‌توانند به هيئت‌هاي اجرايي هم  اعلام مي‌کنند و آنان هم اين اعتراض را به هيئت اجرايي اعلام مي‌کنند و مدت 10 روز نيز هيئت‌هاي نظارت شهرستان‌ داوطلبان رد صلاحيت شده معترض را که داوطلب کرسي‌هاي روستا هستند را مورد بررسي قرار مي‌دهد يعني تجديدنظر داوطلبان روستاها در مجموعه هيئت‌هاي نظارات شهرستان‌ها است  و  رد صلاحيت شدگان که به نتايج خودشان معترض هستند و داوطلب کرسي‌هاي شهرها هستند  اعتراض خود را به هيئت نظارت استان اعلام مي‌کنند و ظرف مدت 10 روز هيئت‌هاي نظارت شهرستان و استان‌ بررسي و نتايج خود را به هيئت اجرايي جهت ابلاغ به داوطلبان اعلام مي‌کنند.

باشگاه خبرنگاران: معترضان تا چه زماني فرصت دارند که اعتراض خود را اعلام کنند؟

طلا: علي‌القاعده  مدت 10 روز زمان انجام بررسي‌  است که از امروز آغاز شده و تا يازدهم  مدت 7 روز زمان بررسي مجموعه اجرا خواهد بود و 7 روز آن زمان بررسي هيئت نظارت است و بعد از آن نيز نتايج اعلام مي‌شود.

باشگاه خبرنگاران: در انتخابات شوراها داوطلباني از اقشار مختلف همچون فرهنگي، سياسي، غير سياسي، ورزشي و... ثبت نام کرده‌اند؛ تاييد صلاحيت آنان بر اساس چه معياري صورت مي‌گيرد؟

طلا: آنچه که قانون اعلام کرده در مود 26 تا 30 قانون انتخابات شوراهاي اسامي شهر و روستا اشاره به شرايطي که بايد داوطلبان داشته باشند را اعلام کرده است؛ يک سري از موضوعات به شرايطي که داوطلبان بايد داشته باشند مربوط مي‌شود؛ همچون سن داوطلبان بايد 25 سال تمام باشد يا شرط  مدرک تحصيلي و داشتن کارت پايان خدمت يا مشخص بودن وضعيت خدمت.

يک سري از موضوعات مثل الزام عملي به اسلام، اعتقاد به اصل مطلقه ولايت فقيه و ابراز وفاداري به قانون اساسي هم شرايطي است که بايد دارا باشند.

يک سري از شرايط را داوطلبان نبايد داشته باشند: مثلا بايد از پست‌هاي خود قبل از ثبت‌نام استعفا دهند و مورد پذيرش قرار مي‌گرفت و از آن تاريخ  ديگر در آن پست و سمت مشغول به کار نباشند؛ يک سري پست‌هاي کشوري است يعني هرجا اين پست را داشته باشد به هيچ عنوان در هيچ جا نمي‌تواند در هيچ شورايي چه شهر و چه روستا نمي‌تواند عضو شود؛ مثلا وزير ، معاون وزير، نماينده مجلس، مديران کل و سرپرستان ادارات که حوزه عمل آنان به کل کشور تسري دارد و شاغلين و افراد صاحب پست در مجموعه شهرداري‌ها و دهياري‌ها، کساني که در شرکت‌ها و يا در خود مجموعه شهرداري مديريت دارند از عضويت محروم‌اند مگر اينکه از قبل استعفا داده باشند.

موارد ديگري که در تعيين صلاحيت‌ها مورد توجه قرار مي‌گيرد برخي محکوميت‌ها همچون غصب اموال، خيانت در اموال و موضوعات مربوط به اصل 49 قانون همچون اختلاس و.... يا کساني که مشهور به فسق و فساد  و يا معتاد به مواد مخدر و قاچاقچي هستند و اينها همه در قانون آمده که چه کساني مي‌توانند ثبت نام کنند و چه کساني نمي‌توانند، يک سري را بايد مراجع مربوطه اعلام کنند و يکسري هم احرازي است همچون التزام عملي به اسلام، اعتقاد به ولايت مطلقه فقيه و ...؛ و در کل اين مجموعه به عنوان شرايط تاييد صلاحيت کانديداها در نظر گرفته مي‌شود.

باشگاه خبرنگاران: تعداد داوطلبان انتخابات شوراها زياد است مثلا در تهران حدود 4هزار نفر ثبت نام کرده‌اند آيا مجلس به تنهايي توانايي بررسي حجم گسترده از داوطلبان انتخابات شوراها را دارد يا خير؟ و يا از مجموعه‌هاي ديگر هم کمک مي‌گيريد؟

طلا: مجموعه هيئت‌هاي نظارت در مجموعه شهرستان‌ها و بخش‌ها هم حضور دارند مثلا در 16 شهرستان استان تهران و 33 بخش آن هيئت‌هاي نظارت مستقر شده‌اند،براي انتخاب هيئت‌هاي نظارت مجلس شوراي اسلامي به استناد قانون سه نفر از کميسيون شوراها و دو نفررا از کميسيون اصل 90 را به صحن علني معرفي مي‌کند در صورتي که نمايندگان راي بدهند اعضاي هيئت مرکزي نظارت بر انتخابات شوراها مشخص مي‌‎شود  و اين هيئت معمولا خود و يا با استعلام از مجموعه مجامع استاني نمايندگان سه نفر را به عنوان اعضا هيئت عالي نظارت بر انتخابات شهر و روستاي استان‌ آن استان معرفي مي‌کند.

هيئت عالي نظارت استان‌ها نيز از معتمدين و افراد موثق 5 نفر را به عنوان اعضاي هيئت‌هاي نظارت شهرستان انتخاب خواهد کرد بنابراين هم اکنون در تهران 16 هيئت 5 نفره مستقرند؛ سپس آنان سه نفر را به عنوان هيئت نظارت بخش‌ها که اين هيئت‌ها نيز وظيفه بررسي صلاحيت داوطلبان ورود به شوراهاي روستاها است و تجديدنظر آن در شهرستان‌ها است، ما 41 شهر در استان تهران داريم و کساني که داوطلب حضور در اين 41 شهر مي‌شوند ابتدا توسط  هيئت‌هاي اجرايي و نظارت شهرستان مورد بررسي قرار مي‌گيرند و رد شدگان معترض آن نيز به هيئت نظارت استان مي‌ررود بنابراين روند بررسي تقسيم شده است و دستگاه‌ها کمک شاياني به هيئت‌ها براي بررسي ميکنند.

باشگاه خبرنگاران: در این دوره از انتخابات شوراها شاهد حضور تعداد زیادی از داوطلبین برای ثبت نام بودیم، تفاوت این دوره را با دوره‌های قبل در چه می‌دانید؟

طلا: تفاوت مهم اين دوره با دوره‌هاي قبل را مي‌توان ميزان حضور دواطلبان دانست. در مجموعه داوطلبان، کرسی‌های شهر تهران شاهد تعداد پرحجم مراجعه کننده بودیم و بسیاری از چهره‌های سیاسی، فرهنگی، هنری و ورزشی برای کاندیدا شدن اعلام موجودیت کردند و این به خاطر وجود ظرفیت تصمیم‌گیری اشخاص در امور خود در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

باشگاه خبرنگاران: مدرک تحصیلی در انتخابات شوراها چگونه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؟

طلا: براساس قانون روستاهای با جمعیت زیر 200 خانوار شرط و خواندن و نوشتن، بالای 200 خانوار مدرک دیپلم، شهرهای زیر 20 هزار جمعیت مدرک فوق دیپلم و یا معادل آن و در شهرهای بالای 200 هزار جمعیت مدرک لیسان و یا معادل آن مورد نیاز است.

همچنین کسانی که سابقه عضویت در شورای اسلامی را دارند چنانچه در همان مکان عضو شورا شوند از شرط ارائه مدرک تحصیل معافند ولی این به آن معنا نیست که مدرک تحصیلی آنها بررسی نمی‌شود بلکه یعنی اينکه مدرک تحصیلی آنها یک بار بررسی شده و 4 سال نیز سابقه عضویت در شورا را دارند. همچنین در متن این قانون آمده که از زمان تصویب لازم الاجراست از این رو برای دوره جاری انتخابات شوراها این قانون اجرا می‌شود.

باشگاه خبرنگاران: شیوه تبلیغات کاندیداها باید چگونه باشد و از چه زمانی کاندیداها می‌توانند تبلیغات خود را آغاز کنند؟

طلا: بعد از اعلام نهایی تأیید صلاحیت‌ها نامزدهای انتخاباتی 8 روز بعد از برگزاری انتخابات فرصت دارند که تبلیغ کنند از این رو از زمان ثبت‌نام تا موعد قانونی تبلیغات حق انجام تبلیغات را ندارند. چرا که اگر کسی قبل از موعد قانونی تبلیغ کند و به هر دلیلی در چارچوب ضوابط قانونی قرار نگیرد وجهه عمومی خود را با مشکل مواجه می‌کند.

باشگاه خبرنگاران: کدام مرجع تخلفات تبلیغاتی را در انتخابات شوراها بررسی می‌کند؟

طلا: تخلفات تبلیغاتی به هيات‌های اجرایی منعکس می‌شود و با افرادی که شیوه ناصحیح برای تبلیغات به کار گرفته‌اند، برخورد می‌شود. همچنین در موعد قانونی اگر کاندیداها در انجام تبلیغات شیوه‌های غیرقانونی را برگزینند در نتیجه آرای آنها تأثیر خواهد گذاشت.

باشگاه خبرنگاران: زمان بندی تأیید صلاحیت‌ها تا اجرای انتخابات چگونه است؟

طلا: 28 اردیبهشت ماه نتایج بررسی صلاحیت‌ها ارائه می‌شود و در این مرحله آنهایی که تأیید صلاحیت شده‌اند این تأیید صلاحیت قطعی است اما کسانی که تأیید نشده‌اند و اعتراض دارند می‌توانند از تاریخ 29 اردیبهشت اعتراض خود را به هیئت‌های نظارت اعلام کنند و تا 12 خرداد هیئت نظارت شهرستان‌ها و استان‌ها این اعتراض‌ها را بررسی می‌کنند و 12 خرداد هیئت اجرایی نظر خود را اعلام خواهد کرد و 13 تا 15 خرداد اعلام رسمی تأیید صلاحیت‌ها از سوی فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها خواهد بود 16تا 22 خرداد 7 روز قانونی تبلیغات، 23 خرداد ممنوعیت تبلیغات و 24 خرداد برگزاری انتخابات است.


-_-


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
2019-12-06 - 1386