Salı, 22 Ekim 2019 - 10(Oct) 22 2019

انتخاب زبان

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

tabligh

شعار سال 98: رونق تولید

بحران آب را جدی بگیریم

شهریار نیوز

دریاچه ارومیه


تبریز گونال - تولید کننده انواع کنتور آب
Yazdır e-Posta tarafından yazıldı. - Kategori: اخبار ویژه - - شناسه: 6450

آی نیوز- با حضور وزیر کشور، نشست سراسری منتخابان پنجمین دوره شوراهای اسلامی کلان‌شهرهای کشور برگزار شد.

منتخابان پنجمین دوره شوراهای اسلامی کلان‌شهرهای کشور در این همایش، با هدف بررسی چالش‌های پیش روی مدیریت شهری کشور  و ایجاد زمینه‌های وحدت رویه در روند تصمیم‌سازی و نظارت بر برنامه‌های توسعه شهری، گرد هم آمدند.

اعضای منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این نشست حضور داشته و در بخش‌های از همایش، به تناوب، با اشاره به برنامه‌های محتوایی خود، بر لزوم استمرار جلسات هم‌اندیشی شوراهای اسلامی شهر تاکید کردند.

وزیر کشور:  نگاه حاکم بر شورا‌ها باید عدالت محور و جامع باشد

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در این همایش تاکید کرد:  برای اینکه بتوانیم کاری انجام دهیم، اولین مساله این است که فراموش نکنیم ما وارث مجموعه‌ای از شهر‌ها و روستا‌ها و جغرافیای ایران به صورت غیرمتوازن هستیم و این عدم توازن ناشی از سیاست‌های غلط بوده است.

وی اضافه کرد: بعد از انقلاب ما اصلاحات زیادی در زمینه قانون‌گذاری و خدمات و زیرساخت و بنیاد‌ها و توسعه، کارهای زیادی داشتیم و عدالت نسبی و خوبی ایجاد شده اما در حوزه تولید و اشتغال و درآمد و منابع و امکانات نتوانسته‌ایم این عقب افتادگی سابق را جبران کنیم. پیام این اتفاق باید در نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی ساختار فعلی شهر و روستایی ما تجلی یابد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه نگاه حاکم بر شورا‌ها به عنوان نهاد مردمی برخاسته از قانون اساسی و مورد استناد امام و رهبری باید عدالت محور و جامع باشد و آن را یکپارچه ببینیم، گفت: در نظام برنامه‌ریزی موجود نظام کلان متمرکز بخشی داریم. در این نگاه بحث منطقه‌ای و عدالت را نمی‌بینیم با این وضع همیشه همین نابرابری‌ها افزایش می‌یابد. ما تعداد زیادی روستا و شهر داریم که علیرغم اینکه به روستا امکانات دادیم، خالی از سکنه است و مهاجرت به شهر‌های بزرگ داریم برای همین این نظام برنامه باید نکته منطقه‌ای داشته باشد و این موضوع در دولت طرح شده است.

وزیر کشور با بیان اینکه نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر جمعیت و فعالیت است و متناسب با جمعیت‌ها بودجه بیشتری اختصاص می‌گیرد، گفت: نظام اداری ما نیز کاملا متمرکز است. ما چهار سال است در دولتی که معتقد به تمرکززدایی است، فعالیت می‌کنیم اما در بدنه با مقاومت نه به معنای سیاسی و لجاجت بلکه به معنای اینکه گسستگی در ذهن برنامه‌ریزان روبه‌رو هستیم.

رحمانی فضلی اضافه کرد: قوانین و تجربیات شوراهای شهر و روستا نشان داده که از آزادی عمل بیشتری برخورد هستند. لایحه‌های مانند مدیریت یکپارچه و نطام استخدامی در حال حاضر در کمیسیون‌های دولت مطرح است و اگر شما نظراتی داشتید ظرف یکی، دو هفته، میتوانید مطرح کنید.

او در ادامه تاکید کرد: ما باید به صورت یک منظومه منسجم به هم پیوسته فعالیت‌های کل کشور را ببینیم. ما شهر را یک موجود زنده پویا و متعامل می‌دانیم. روزانه فرهنگ و مسایل اجتماعی و اقتصادی این شهر در حال تغییر است. بنابرین نباید منفعل باشیم و باید جلوی این تغییرات حرکت کنیم و پیشتاز باشیم.

وزیر کشور با اشاره به تقدیم گزارش آسیب‌های اجتماعی به رهبر انقلاب یادآور شد: ایشان چهار جلسه سه ساعته درباره موضوع آسیب‌های اجتماعی داشتند و دستوراتی دادند. رهبر نگاه جامعی داشتند و در کنار مسایل اقتصادی آسیب‌های اجتماعی اولویت شد چراکه مسولان مرتبط پی بردند. اگر آسیب‌ها مدیریت و کنترل نکنیم، واقعا هر چقدر فعالیت اقتصادی کنیم شهر ناامنی خواهیم داشت.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اگر آسیب‌ها مدیریت نشود شهر ناامن و آلوده به مشکلات خواهیم داست، اظهار داشت: مقام معظم رهبری گفتند که در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی ما ۲۰ سال عقب هستیم. باید بدانیم که نگاه‌مان به ۱۰ سال آینده کشور چیست و با چه مشکلاتی روبه‌رو خواهیم بود و راه حل چیست؟ مجموعه تجربیات در روند کلی نشان از رشد و تعامل است.

او با تاکید بر اینکه شوراها و شهرداری نهاد خدماتی و آبادانی هستند، عنوان کرد: در شوراها جناح‌های مختلف سیاسی می‌توانند حضور داشته باشند و اعمال نظر کنند اما باید با حفظ دیدگاه‌ها، شایسته‌سالاری در عزل و نصب‌ها باشد. اگر در یک جناح سیاسی به طور مثال فردی که تخصص‌های زیادی دارد انتخاب نشود و در مقابل فقط فردی که دیدگاه مورد نظر را دارد انتخاب شود، این سیاسی کاری است.

وزیر کشور در ادامه به مناظرات انتخابات اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر توقع و مطالبه مردم این است که این جریانی که در انتخابات پیروز شد، در عمل چه خواهد کرد. در مناظرات هیچ وقت مطرح نشد که در حوزه سیاست داخلی مشکل داریم؟ درباره وحدت و موضوع احزاب چیزی مطرح نشد. آنچه مطرح شد مشکل اقتصادی بود.

وزیر کشور در پاسخ به سوال یکی از اعصای منتخب شورای پنجم درباره اینکه بالاخره مرداد یا شهریور ماه زمان استقرار منتخبان شورای تهران است، گفت: شورای نگهبان بار دیگر نسبت به استقرار اعضا در مرداد ماه ایراد گرفته ولی ما با آقای لاریحانی صحبت کردیم تا این موضوع هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.


-_-

کانال تلگرام آی نیوز


آی خبر © Aynews.ir 2007-2019
2019-10-22 - 1386