شنبه, 26 نوامبر 2022 - 11(Nov) 26 2022

انتخاب زبان

یادداشت و گزارش

روزنامه‌نگاری حاشیه‌نگار یا توسعه‌گر

on شنبه, 19 نوامبر 2022 11:53
روزنامه‌نگاری حاشیه‌نگار یا توسعه‌گر

علی عباسی- متاسفم و با این اظهار تاسف باید بگویم سمت و سوی اکثر نوشته ها، تولیدات و بسته های محتوایی ما روزنامه‌نگاران آذربایجانی بیشتر از آنچه که در راستای...

چاپ ایمیل - دسته: کشاورزی - - شناسه: 24397

 رئیس جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی از اجرای طرح مشارکت بهره‌برداران در توسعه پایدار کشاورزی استان با همکاری ژاپن خبر داد.

 اکبر فتحی روز چهارشنبه در یک گفت‌وگوی خبری اظهار کرد: این طرح در ۱۲ شهرستان و ۷۰ روستای استان با مشارکت خود بهره برداران در حال اجرا است که به احیای دریاچه ارومیه کمک خواهد کرد.

وی افزود: در این طرح اقدامات به‌زراعی (مصرف آب کمتر برای تولید محصول بیشتر)، دقت بیشتر در انتقال آب و جلوگیری از هدر رفت آب مزارع و در نهایت صرفه جویی انجام می‌شود.

فتحی با بیان این‌که امیدواریم این طرح به سایر روستاهای آذربایجان شرقی نیز تسری یابد، گفت: این طرح در راستای توجه به معیشت و درآمد بهره برداران برنامه ریزی شده است و بر این اساس می‌خواهیم با استفاده از تجارب بین المللی بدانیم که چگونه می‌توان با مصرف آب کم، محصول بیشتری تولید کرد.

رییس جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان این‌که در این راستا برخی اقدام زیرساختی چون احداث شبکه‌های آبیاری انجام شده است، افزود: از تمامی کشاورزان خواهشمندیم تا هر چه سریع تر به تجهیز مزارع خود به این نوع شبکه‌ها اقدام کنند و ۸۵ درصد منابع مالی این اقدام از محل منابع دولتی تامین می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، اظهار کرد: در کنار این حوضه، ۲ حوضه آبریز دیگر استان نیز درگیر خشکسالی و کم آب هستند.

فتحی با بیان این‌که اقدامات جهادکشاورزی در حوزه خشکسالی دریاچه ارومیه در دو بحث ارتقای راندمان آبیاری و عملکرد در واحد سطح انجام می‌گیرد، گفت: در بحث راندمان آبیاری، اجرای شبکه‌های آبیاری و بهسازی کانال‌های آبیاری و سیستم‌های نوین آبیاری چون قطره‌ای و بارانی مطرح هستند.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به طرح حذف محصولات پرمصرف آبی در اراضی حوضه دریاچه ارومیه و جایگزینی آن با محصولات کم آب بر، افزود: این اقدام مورد اقبال کشاورزان نیز قرار گرفته است و با مشارکت خود آن‌ها انجام می‌شود.

وی در خصوص این‌که آیا این طرح باعث کاهش درآمد کشاورزان نمی‌شود، خاطرنشان کرد: تنها در حوزه محصولات جالیزی چون گوجه فرنگی و خیار، طی سال‌های اخیر گلخانه‌هاب استان رشد ۳۲۰ درصدی داشتند.

-_-

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

صندوق عدالت قاجاری

صندوق عدالت قاجاری

آی نیوز؛ رسول پورزمانی - یکی از موارد مهم مربوط به دوره قاجار که عموم ایرانیان آگاهی چندانی از آن ندارند و مربوط به دوران ناصرالدین شاه می شود تشکیل...

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه مارالان - چهارسوق - کوی پیشنمازی - پاساژ پیشنمازی پلاک 21 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2022
2022-11-26 - 1386