چهارشنبه, 04 آگوست 2021 - 08(Aug) 04 2021

انتخاب زبان

یادداشت و گزارش

اسلحه‌های ایرانی که قاتل متجاوزان خارجی هستند

on شنبه, 15 می 2021 11:55

صنایع نظامی کشورمان چندین سال است که در حوزه طراحی و ساخت تسلیحات و تجهیزات به خودکفایی رسیده اند.

سازمان جهانی بهداشت از مقابله با آلودگی هوا، چاقی مفرط و عدم تمایل به واکسیناسیون به عنوان سه اولویت خود در سال جدید میلادی خبر داد.

سازمان جهانی بهداشت از مقابله با آلودگی هوا، چاقی مفرط و عدم تمایل به واکسیناسیون به عنوان سه اولویت خود در سال جدید میلادی خبر داد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد همچنین ۱۰ تهدید بهداشتی را که از نظر این سازمان باید در ۱۲ ماه آینده به آنها به طور ویژه توجه کرد اعلام کرد. در این فهرست بیماری های غیر مسری مانند ناراحتی های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان در کنار بیماری واگیردار عفونی همچون ابتلا به «اچ آی وی» و ویروس ابولا قرار گرفته اند.

در این گزارش نگاهی به عواملی انداخته ایم که سازمان جهانی بهداشت از آنها به عنوان تهدید در سال جدید میلادی یاد کرده است.

آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی

از هر ۱۰ فرد ساکن کره زمین ۹ نفر هر روز هوای آلوده تنفس می کنند. سازمان جهانی بهداشت آلودگی هوا را مهمترین تهدید برای سلامت افراد از نظر زیست محیطی تشخیص داده است.

سالانه هفت میلیون نفر به دلیل ابتلا به بیماری های مرتبط با آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

بیماری های غیر مسریمنشاء بیش از ۷۰ درصد موارد مرگ و میر در جهان ابتلا به بیماری های غیرمسری مانند دیابت، سرطان و ناراحتی های قلبی عروقی است. این در حالی است که ۱۵ میلیون نفر از افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری غیرمسری جان خود را از دست می دهند بین ۳۰ تا ۶۹ سال سن دارند.

مصرف سیگار، عدم فعالیت جسمی، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و آلودگی هوا پنج عامل موثر در افزایش بیماری های غیرمسری هستند.

شیوع آنفلونزا در سطح جهان

سازمان جهانی بهداشت بر این باور است که جهان با شیوع آنفلونزا روبرو خواهد شد. با این حال زمان و گستردگی شیوع آن مشخص نیست. نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به طور منظم ویروس های پخش شده در سطح جهان را تحت نظر دارد.

موقعیت های شکننده و آسیب پذیر

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر از ساکنان کره زمین در مناطقی زندگی می کنند که مناقشات سیاسی و اجتماعی و ضعف خدمات پزشکی، آنها را از خدمات اولیه و اساسی بهداشتی محروم کرده است.

مقاومت ضد میکروبی

مقاومت بدن در برابر داروهای مقابله با مالاریا، ضدویروسی و ضدمیکروبی یکی از ۱۰ خطر اصلی برای بهداشت ساکنان کره زمین محسوب می شود. مقاومت در برابر داروهای ضدمیکروبی ممکن است بار دیگر بشر را در موقعیت عدم دسترسی به درمان موثر برای درمان عفونت ها قرار دهد.

عدم امکان مقابله با عفونت ها می تواند عمل های جراحی و شیمی درمانی برای مقابله با سرطان را دشوار کند.

ابولا و دیگر ویروسهای بیماریزا

جمهوری دموکراتیک کنگو در سال ۲۰۱۸ با دو مورد از شیوع ویروس ابولا روبرو شد. هر دو مورد از شیوع ویروس ابولا به شهرهای پر جمعیت گسترش یافت.

سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد که برای بسیاری از ویروسهای بیماریزا درمان و واکسن مناسب وجود ندارد.

ضعف اولیه خدمات پزشکی، عدم تمایل به واکسیناسیون، تب دنگی و ابتلا به «اچ آی وی» از دیگر تهدیدهایی است که سازمان جهانی بهداشت نسبت به پیامدهای آنها در سال ۲۰۱۹ هشدار داده است.*یورو نیوز

-_-

کانال تلگرام آی نیوز


خواندنی ها

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

تولید آب آشامیدنی از نور خورشید با مواد پایدار و ارزان

محققان دانشگاه "ساوث استرالیا" موفق شدند با استفاده از مواد پایدار و مقرون به صرفه از نور خورشید برای تولید آب آشامیدنی پاک و ایمن بهره ببرند که می‌تواند زندگی...

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

ایجاد دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی در تبریز

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: دومین مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی کشور در آینده نزدیک در تبریز راه اندازی می‌شود.

پایگاه  خبری آی خبر

زمینه رسانه، اجتماعی
صاحب امتیاز و مدیرمسئول:
علی عباسی نهاری
آدرس: تبریز - چهارراه شهید بهشتی - ابتدای خیابان شهید منتظری - جنب دبستان فارابی و بیمه دانا - پلاک 75 طبقه 1 تلفن تماس:  04133355855- 09149160116
پست الکترونیک: info@aynews.ir a89ab@yahoo.com
شماره مجوز 94/1417

________________________

 

آی خبر © Aynews.ir 2007-2021
2021-08-04 - 1386